y
[GDK][carousel2][#5E00FF]

Ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα στο πρωτάθλημα Νέων ανδρών και γυναικών που διεξάγεται στη Λάρισα το διήμερο 30 και 31 Ιουλίου 2016 το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του Κώστα Παπαναστασίου.

Οι καλύτερες σερραϊκές επιδόσεις

Οι σερραίοι αθλητές και αθλήτριες πέτυχαν σημαντικές θέσεις και επιδόσεις με καλύτερη του Γιώργου Φράγγογλου (ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ) που με επίδοση 2.01μ κατέκτησε τη 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Η Βασιλική Σαββα ο Νίκος Σταθοπουλος με τον προπονητή τους Χρήστο Παπιτσα.
Σημαντικό και το ατομικό ρεκόρ (που αποτελεί και Πανσερραϊκό ρεκόρ) στα προκριματικά των 100μ. της Παναγιώτας Ταμπούρη με χρόνο 12.36. Στα 100μ με εμπόδια η Βασιλική Σάββα (Σέρρες 93) τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ 4ος τερμάτισε και ο Νίκος Σταθόπουλος (Σέρρες 93) στα 100μ με εμπόδια. Στον ακοντισμό 5η τερμάτισε η Θεοδώρα Αραμπατζή (Σέρρες 93) με 45.37μ

Δηλώσεις Παναγιώτας Ταμπούρη μετά τη λήξη των 100μ.

Σε δηλώσεις της μετά το τέλος των 100μ νέων γυναικών η Παναγιώτα Ταμπούρη  μας είπε:  παρά την δύσκολη χρονιά που είχα λόγω τραυματισμού στην μέση της χρόνια κατάφερα να ξεπεράσω τον εαυτό μου και να κάνω ατομικό ρεκόρ 12.36 (στον προκριματικό) που είναι και πανσερραικο ρεκόρ μετά από αρκετά χρόνια.. Θέλω να ευχαριστήσω τον προπονητή μου Παναγιώτη Γουλα τον σύλλογο μου ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ και την οικογένειά μου και κυρίως τον πατέρα μου που είναι δίπλα μου σε όλα!!

Στη σκυταλοδρομία 4χ100 η ομάδα του Σέρρες ’93 έμειναν μακριά από αυτό που περίμεναν και τερμάτισαν στην 9η θέση μ’έναν χρόνο 44.17 που δεν ικανοποίησε καθόλου τους αθλητές της ομάδας.

Η ομάδα του ΟΦΚΑ στα 4χ100: Δημήτρης Ψάλτης, Βασίλης Χασάπης, Στάθης Παπαδόπουλος, Ιωακείμ Παπαδόπουλος
Οι καλύτερες επιδόσεις των αγώνων

Πολύ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στα 100μ ανδρών και γυναικών παρότι έπνεε αντίθετος άνεμος.

Στα 100μ νέων πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Προκόπης Μούντριχας με 10.86 και αντίθετο άνεμο 1,5m/s μετά από σκληρή μάχη με τον Αναστάση Δαμίρη που τερμάτισε σε 10.87 και τρίτο τον Κώστα Ζήκο με 10.89.

Σπανουδάκη και Βενιέρη διασκελισμό-διασκελισμό μέχρι τον τερματισμό σημείωσαν πολύ καλές επιδόσεις 11.89, 11.91 αντίστοιχα αλλά και εδώ ο άνεμος έπνεε με -2,9m/s στερώντας ακόμη καλύτερες επιδόσεις από τις δύο αθλήτριες.

Ο 4ος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αμστερνταμ Μιχάλης Αναστασάκης δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το πρωτάθλημα στη σφυροβολία με βολή στα 73.16μ.σημειώνοντας ρεκόρ αγώνων. Το προηγούμενο είχε ο Σάββας Σαριτζόγλου με 71.84 από το 1993.

Πολύ καλός αγώνας και σκληρή μάχη για την κατάκτηση της νίκης στο τριπλούν των νέων. Ο Θοδωρής Ζιντζόβας αναδείχθηκε νικητής τελικά με 15.70μ, δεύτερος ο Νίκος Ανδρικόπουλος με 15.57 ενώ ο  Θανάσης Προδρόμου με 15.24 πήρε την τρίτη θέση.

Στο υψος νέων νικητής ο «αργυρός » στους προσφατους πανευρωπαϊκούς παίδων στην Τιφλίδα Αντώνης Μέρλος με 2.11μ και στα 400μ η Δέσποινα Μουρτά με 54.70 αναδείχτηκε πρωταθλήτρια στο αγώνισμα.

Στο μήκος η Ναταλία Μπέση ξεπέρασε για πρώτη φορά στη καριέρα της τα 6.00μ και αναδείχτηκε νικήτρια με 6.01μ

Λίγα εκατοστά έκριναν την νίκη στον ακοντισμό νέων γυναικών όπου νικήτρια αναδείχτηκε η Αφροδίτη Μανιού με βολή 50.70 με δεύτερη την Ελένη Γκέλη 49.96μ

Κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (18.19) ο Κυριάκος Ζώτος με βολή 18.06μ ήταν ο νικητής στη σφαιροβολία νέων.