y
[GDK][carousel2][#5E00FF]

Ασημένιοι χρήστηκαν οι κωπηλάτες (Άγγελος Ματτιός, Σωτήρης Αναστασιάδης
Μενέλαος-Ραφαήλ Γκιοργκίνης και Επαμεινώνδας Κωνσταντινίδης) του Ναυταθλητικού Περιβαλλοντικού Συλλόγου Πεθελινού («Κερκινίτις») στον τελικό της Τετρακώπου Άνευ πηδαλιούχου (κατηγ.Παίδων).

ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ, ΣΕΡΡΕΣ, ΓΙΑΝΝΕΝΑ,

Παρουσία εκατοντάδων Ιωαννιτών αλλά και φίλων του αθλήματος ολοκληρώθηκε την Κυριακή 24/7 στο Κέντρο Κωπηλασίας στην Παμβώτιδα λίμνη των Ιωαννίνων η Β΄φάση του 82ου Πανελληνίου πρωταθλήματος κωπηλασίας, που περιελάμβανε τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων και ΑΜΕΑ.

Μετά την ολοκλήρωση και των 12 τελικών της Β΄φάσης πρωταθλητής για το 2016 αναδείχθηκε ο ΝΟ Ιωαννίνων που στην βαθμολογία (αφορά τις κατηγορίες Α-Γ κάτω των 23, εφήβων-νεανίδων και παίδων-κορασίδων) συγκέντρωσε 193.5 βαθμούς έναντι 181.5 του ΝΟ Θεσσαλονίκης και 175 του ΟΕΑΝΑΒ.

«Κερκινίτις» 16ος με 22,5 βαθμούς

Ο Ναυταθλητικός Περιβαλλοντικός Σύλλογος Πεθελνού Κερκινίτις σε σύνολο 28 σωματείων συγκέντρωσε 22,5 βαθμούς στις δύο φάσεις και κατετάγει 16ος.

Πολυνίκης και πρώτος στη βαθμολογία της Β΄ φάσης που ολοκληρώθηκε στα Γιάννενα αναδείχθηκε ο ΟΕΑΝΑ Βόλου με 4 χρυσά και 645 βαθμούς ενώ ακολούθησαν ο ΝΟ Θεσσαλονίκης με 3 χρυσά κι ένα χάλκινο και την 3η θέση στη βαθμολογία με 51 βαθμούς ενώ τρίτος στον πίνακα των μεταλλίων στα Γιάννενα ήταν ο ΝΟΙ με 1 χρυσό 2 ασημένια κι 1 χάλκινο.

Δύο μετάλλια στις φάσεις Α&Β

Ο Ναυταθλητικός Περιβαλλοντικός Σύλλογος Πεθελνού Κερκινίτις σε σύνολο 28 σωματείων κατέκτησε 2 μετάλλια (1 ασημένιο χθες στη Β’ Φάση και 1 χάλκινο στην Α’ Φάση στο Σχοινιά) και κατέλαβε 20η θέση στον πίνακα μεταλλίων.
Πολυνίκης αναδείχθηκε ο ΝΟ Θεσσαλονίκης που και στις δυο φάσεις συγκέντρωσε 24 μετάλλια (13-5-6) έναντι 17 του ΟΕΑΝΑΒ (10-5-2) και 23 του ΝΟΙ (9-8-6)
Τελικός Τετράκωπος Άνευ Παίδες 4 άτομα

2η θέση με Άγγελο Ματτιό Σωτήρη Αναστασιάδη Μενέλαο-Ραφαήλ Γκιοργκίνη και Επαμεινώνδα Κωνσταντινίδη Χρόνος 6.38» 20

Πηγή: anexartitos.gr