y
[GDK][carousel2][#5E00FF]

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Κατερίνα Στεφανίδη κατά την 4η ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Άμστερνταμ με άλμα στα 4.81μ που είναι νέο ρεκόρ αγώνων, ενώ η Νικόλ Κυριακοπούλου κατετάγη στην 4η θέση με 4.55μ.

ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ, ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ, ΣΤΙΒΟΣ, ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ, ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ,

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Γερμανίδα Λίζα Ρίζιχ με4.70μ και το ασημένιο η Σουηδή Αντζέλικα Μπένγκτσον με 4.65μ.

Η Στεφανίδη υπερέβη με την πρώτη προσπάθεια τα 4.55μ, 4.65μ και 4.70μ, άφησε τα 4.75μ και πέρασε τα 4.81μ με την 3η προσπάθεια και κατέκτησε το χρυσό, που είναι το 2ο μετάλλιο της στη διοργάνωση μετά το ασημένιο το 2014 στη Ζυρίχη.

Η Κυριακοπούλου ξεκίνησε από τα 4.35μ τα οποία πέρασε με την 2η, όπως και τα 4.45μ, ενώ υπερέβη με την πρώτη τα 4.55μ, αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 4.65μ.

Συγχαρητήριο τηλεγράφημα του Προέδρου της Δημοκρατίας

«Η κορυφαία ευρωπαϊκή επίδοσή σας, η οποία έρχεται να προστεθεί στις πολλές μεγάλες επιτυχίες σας, τιμά την Ελλάδα και την γενιά σας και μας κάνει να αισθανόμαστε ιδιαιτέρως υπερήφανοι, τόσο για τις ικανότητές σας όσο και για την μελλοντική σας προοπτική. Θερμά συγχαρητήρια και καλή δύναμη για την συνέχεια, ιδίως ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο», αναφέρει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος στο συγχαρητήριο τηλεγράφημά του στην Κατερίνα Στεφανίδη για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο άλμα επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου στο Άμστερνταμ.

Συγχαρητήρια και από τον Σταύρο Κοντονή

Με τη νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης στο άλμα επί κοντώ, Κατερίνα Στεφανίδη, επικοινώνησε ο υφυπουργός Αθλητισμού, Σταύρος Κοντονής, για να τη συγχαρεί προσωπικά για τη μεγάλη επιτυχία της, στο Άμστερνταμ.

Ο Κοντονής ευχήθηκε παράλληλα στην 26χρονη αθλήτρια καλή επιτυχία εν όψει της συμμετοχής της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο υφυπουργός Αθλητισμού διεμήνυσε στην πρωταθλήτρια Ευρώπης ότι η Πολιτεία θα είναι δίπλα της σε ό,τι χρειαστεί.

Τα ελληνικά μετάλλια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Τα οκτώ χρυσά μετάλλια έφθασε η χώρα μας στη διοργάνωση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανοικτού στίβου, μετά την πρώτη θέση στο Άμστερνταμ από την Κατερίνα Στεφανίδη. Η χώρας μας στο σύνολο έχει 22 μετάλλια (8 χρυσά, 5 ασημένια και 9 χάλκινα).

ΧΡΥΣΑ
Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Αμστερνταμ Επόι κοντώ (4.81μ)
Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)
Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)
Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)
Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)
Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)
Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)
Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

ΑΣΗΜΕΝΙΑ
Λούης Τσάτουμας Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)
Κατερίνα Στεφανίδη Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)
Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)
Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)
Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ
Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)
Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)
Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)
Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)
Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)
Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)
Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)
Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)

Στην 8η θέση η Υφαντίδου στο Έπταθλο

H Σοφία Υφαντίδου ολοκλήρωσε την πολύ καλή παρουσία της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η πρωταθλήτρια του επτάθλου συγκέντρωσε 6.025 β. και κατέλαβε την όγδοη θέση, που είναι μια από τις σημαντικότερες διακρίσεις της καριέρας της.

Η αθλήτρια την δεύτερη ημέρα των αγώνων προσγειώθηκε στα 6.04μ στο μήκος, πέτυχε ρεκόρ αγώνων στον ακοντισμό με 56.36μ και τερμάτισε στα 800μ σε 2.18.59, ενώ την πρώτη ημέρα έκανε 13.79 στα 100μ εμπόδια, 1.65μ στο ύψος, 13.23μ στη σφαιροβολία και 26.08 στα 200μ.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ανούκ Φέτερ από την Ολλανδία με 6.626β και νέο εθνικό ρεκόρ. Η Υφαντίδου ήθελε το όριο για το Ρίο (6.200) και θα μπορούσε να το πετύχει αν είχε καλύτερα αποτελέσματα στην πρώτη ημέρα των αγώνων.