y
[GDK][carousel2][#5E00FF]

Ο Ορφέας Νέου Σκοπού ήταν ο μεγάλος νικητής του σερραϊκου ντέρμπυ, αφού επιβλήθηκε των Ικάρων 64-73 στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής, του 2ου ομίλου τη Γ’ Εθνικής στο μπάσκετ. Οι φίλαθλοι που σχεδόν γέμισαν το κλειστό της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων το απόγευμα της Κυριακής 6/3 είδαν ένα κλασικό ντέρμπυ ανάμεσα στις δύο σερραϊκές ομάδες, με εναλλαγές στο σκορ και με τους φίλους των «ασπρόμαυρων» να πανηγυρίζουν στο φινάλε τη νίκη.

ΕΙΔΗΣΕΙΣ, ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΣΕΡΡΕΣ, ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ, ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ,

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 18.00, με τους Ικάρους να είναι νευρικοί και άστοχοι στις πρώτες επιθέσεις και να δίνουν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 0-4, στη συνέχεια όμως ανέκαμψαν και πήραν κεφάλι στο σκορ με (6-4). Στη συνέχεια αύξησαν τη διαφορά σε 9-6, στο 3’ του αγώνα, έχοντας όμως τον Γεωργιανό με τρία φάουλ αναγκάζοντας τον Ποριόπουλο να τον αποσύρει στο πάγκο.

Παρ’ όλα αυτά οι Ίκαροι έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού και έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ορφέα ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 17-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ικαροι μπήκαν αρχικά δυναμικά και προηγήθηκαν στο 8.35 με 23-14 εκεί όμως «κόλλησαν» και οι παίκτες του Ορφέα βρήκαν επιθετικά τις λύσεις και πλησίασαν στο σκορ 25-23 στο 5:48. Ο προπονητής των Ικάρων ζήτησε εσπευσμένα τάιμ-άουτ και στην επαναφορά οι παίκτες του ήταν «καταιγιστικοί» κάνοντας αρχικά ένα σερί 9-0 (34-23, 2:45) και βρέθηκαν με τη λήξη του ημιχρόνου 8 πόντους μπροστά 36-28.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Φώτη Κοκολιού να εμφανίζεται με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Οι παίκτες του πίεσαν ασφυκτικά τους «κυανοκίτρινους» και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι της διεκδίκησης του «ροζ φύλλου» αγώνα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (43-44), 4:02 πριν λήξει η τρίτη περίοδος και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 47-49.

Η τέταρτη περίοδο ξεκίνησε με τους παίκτες του Ορφέα να αποκτούν πλεονέκτημα 8 πόντων (47-55), στο 7:28. Οι Ικαροι όμως δεν είχαν παραδώσει τα όπλα, αντεπιτέθηκαν με  «βομβαρδισμό» από τη περιφέρεια και ξαναβρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 57-55, (5:15).

Στο σημείο όμως αυτό «κόλλησαν» και οι παίκτες του Ορφέα βρήκαν την ευκαιρία και πέτυχαν ένα σερι 12-0 γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα του αγώνα υπέρ τους, αφού στο ένα λεπτό που απέμεινε για τη λήξη, απλώς διαχειρίστηκαν τη διαφορά για να πάρουν στο τέλος το «ροζ φύλλο αγώνα» με  64-73

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης – Τζιβελεκίδου

Δεκάλεπτα: 17-10, 36-28 (ημ.), 47-49, 64-73

Ίκαροι: Γεωργιανός 14 (1), Τράκας 5 (1), Καλογεράτος 9 (3), Θολιώτης 9 (1), Γκούτζιας 9, Γρίψιος 10, Παπαδόπουλος 8, Δαλαγκόζης, Φραγκούλης.

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 17 (3), Παπάς 2, Δεμερτζής 12, Χατζής 10 (2), Καβαργύρης 4, Τσανάκας 5 (1), Ιωσηφίδης 6, Κηπουρός 17 (1), Κουντσιαντζής.